Doğurganlık ve Beslenme

Doğurganlık ve Beslenme

SPERM VE YUMURTA KALİTESİNİ ARTIRAN BESİNLER

1.      YUMURTA: Kolin, inositol, A ve E vitamini bakımından zengin olan yumurta iyi kaliteli bir protein kaynağıdır. Günde 1 ya da 2 yumurta tüketmek, sperm ve yumurta kalitesine olumlu katkılar sağlamaktadır.

2.      BALIK: Omega-3 içeriği yüksektir. Omega-3 yağ asitleri erkek bireylerde testislere kan akışını hızlandırır. Yapılan çalışmalarda omega-3 yağ asitlerinin embriyoların tutunmasında ve yumurta kalitesini arttırmada önemi kanıtlanmıştır. Sperm kalitesini de olumlu yönde etkilemektedir.

3.      DOMATES: Mevsiminde tüketilen domates, spermin sayı ve kalite artışında çok önemli bir rol üstlenir. Öyle ki mevsiminde ve doğal olarak tüketilen domatesin spermin sayı ve kalitesini % 70 oranında artırdığı belirtilmektedir. Domates bu faydayı, aynı zamanda prostat kanserine karşı koruyucu etkisi de bilinen likopen sayesinde sağlamaktadır.

4.      KURUYEMİŞLER: Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler yüksek omega-3 içerikleriyle sperm ve yumurta kalitesini arttırmaktadır.

5.      C VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER: C vitamini, sperm üretmek için gerekli olan amino asitlerin yapı taşını oluşturmaktadır. C vitamini kaynakları;

·         Yeşil yapraklı sebzeler
·         Kırmızı ve yeşil biber
·         Turuçgiller
·         Kivi
·         Fasulye, karnabahar, bezelye, soğan, brokoli
·         Üzüm
·         Çilek
·         Şeftali
·         Yaban mersini, böğürtlen

6.       SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ: Az yağlı süt ve süt ürünlerinin sperm ve yumurta kalitesini artırdığı, yağlı süt ve süt ürünlerinin ise ters etki yaptığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

7.       KIRMIZI ET: Sperm kalitesini arttırması konusu hala tartışmalıdır. Kırmızı ette bulunan L-karnitin sperm kalitesi için önemlidir. Günlük miktardan fazlası alınmamalıdır.

8.       KARACİĞER: Vücudumuzun detoks organı olan ve zararlı toksinlerden temizleyen karaciğer folik asit, inositol, kolin ve B vitamini içeriğiyle en faydalı gıdalardan biridir. Ayrıca iyi bir demir kaynağıdır. Karaciğeri haftada 2 kez tüketmeniz yumurta kaliteniz için çok faydalı olacaktır.   

9.       KEÇİBOYNUZU: Erkek üreme probleminde en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biri, keçiboynuzudur. Çinko vb. minerallerden zengin olan keçiboynuzu antioksidan özelliğinin yanı sıra sperm ile yumurta etkileşimini sağlayan enzimlerin aktivitesini artıran vitaminler de içermektedir.

10.   ÇİKOLATA: Özellikle bitter çikolatanın ejakülat hacmini artırdığı ve spermin kalitesi ile sayısına olumlu etkilerde bulunduğu kanıtlanmıştır.

11.   AVOKADO: Omega-3, B5, B6 vitaminleri C, E ve K vitaminleri gibi vitamin türlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum, manganez, çinko, demir, fosfor ve bakırdan zengin olan avokado yumurta kalitesini artırmaktadır.

12.   SU: Yeterli su tüketimi sperm ve yumurta kalitesini artırmaktadır. Günlük mutlaka 2-2.5 L su tüketilmelidir.

13.   ANTİOKSİDAN BESİNLER: Yapılan bir araştırmada, genç sağlıklı erkeklerde gıda maddeleri ile alınan birkaç antioksidan madde (C vitamini, β-karoten, Kriptoksantin, likopen) ile toplam hareketli sperm sayısı arasında anlamlı pozitif bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini, β-karoten ve likopen alımı semen volümünü artırdığı bildirilmiştir.

ANTİOKSİDAN BESİNLERE ÖRNEKLER:

·         Mor ve pembe renkli meyveler (çilek, mor erik, yaban mersini, ahududu)
·         Ceviz
·         Bitter çikolata
·         Enginar
·         Ispanak
·         Lahana
·         Fasulye
·         Pancar

SPERM VE YUMURTA KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

·         Sigara, tütün ve alkol kullanımı
·         Stres, ileri yaş, obezite
·         D vitamini eksikliği
·         Fazla trans yağ alımı
·         İşlenmiş gıdaların sık tüketimi
·         Yüksek miktarda kafein alımı

KAYNAK: Human Reproduction 2014; 29: 429–440


Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!