Regl Döneminde Beslenme

Regl Döneminde Beslenme

Menstruasyon (regl), kadınların üreme hormonlarının aylık hormonal döngüleri (özellikle östrojen ve progesteron) sebebiyle ayda bir kez, rahimlerinin hamileliğe hazır hale gelmesi ve üreme döngülerinin de bir parçasıdır. Rahmin, iç duvarı (endometriyum) embriyonun tutunması için kalınlaşır ve hazır hale gelirken, bir kaç katmana ayrılır ve kan damarları ağı ile kaplanır. Üreme çağında olan bir kadında ortalama 28 günde bir tekrar eden sürece adet döngüsü adı verilir. Süresi bireylere göre değişebilir.

REGL DÖNEMİNDE VÜCUTTA OLAN DEĞİŞİKLİKLER

·         Vücutta sıvı birikimi
·         Karın bölgesinde şişlik
·         Tartıda kilo fazlalığı (Regl döneminde önce ve regl döneminde tartılmak yanlıştır)
·         Magnezyum, demir eksikliği
·         Gerginlik, sinirlilik hali
·         Sürekli tatlı yeme ihtiyacı
·         İştah artması

REGL DÖNEMİNDE BESLENME

Düzenli bir menstruasyon döneminin kurulmasını sağlayan faktörler arasında kişinin beslenme durumu ve alışkanlığı başta gelmektedir. Batı tipi diyetle beslenen kadınların, vejeteryanların ve Afrika kadınlarının menstruasyon dönemlerinde birbirlerinden farklı LH, östrojen ve androjen düzeyleri olduğu saptanmıştır.

Regl döneminde;

·         Tükettiğimiz tuz miktarını azaltmamız vücutta ödem oluşmasını önler. Tuz yerine vücudu rahatsız etmeyecek baharatlar tercih edilebilir.
·         Tuz içeriği yüksek konserve gıdalar, salumura besinler, salam, sosis, sucuk, tuzlu kuruyemişler, paketli ürünler vb. kısıtlanmalıdır.
·         Su miktarı bu dönemde çok önemlidir. Vücuttaki ödemi atmakta yardımcı olur. Günde en az 2-2.5 L su tüketilmelidir.
·         Kanama ile birlikte demir, magnezyum, B12 ve B6 vitamini düzeylerinde azalma olur. En büyük kayıp ise 1.4 mg ile demirdir.
·         Demir eksikliği vücutta yorgunluk, unutkanlık ve halsizliğe neden olur. Bu nedenle demir kaynakları çiğ kuruyemişler, kırmızı et, karaciğer, kuru meyveler, pekmez ve yumurta günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.
·         C vitamini, demirin vücutta emilimini artırır. Demir kaynaklarının yanında maydanoz, limon, biber, domates gibi C vitamini kaynakları eklenmelidir.
·         Yemekten hemen sonra çay tüketimi demir emilimini azaltır bu nedenle yemeklerden sonra çay tüketilmemelidir.
·         Magnezyum, kasları rahatlatıcı etkisi ile adet dönemi kramplarını önler. Mg kaynaklarına beslenmede yer verilmelidir. Mg en iyi kaynakları; kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, muz, elma, kuru kayısı, tahıllar, yağlı tohumlardır.
·         Bol sebze ve meyve tüketimi regl öncesi gerginliği azalmaktadır.
·         Yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
·         Bu dönemde kabızlık şikayetleri artmaktır. Kabızlığı önlemek için lifli besinler diyete eklenmelidir. Lif oranı yüksek besinler; kuru baklagiller, sert kabuklu meyveler, sebzeler ve tahıllardır.

ÖDEM VE ŞİŞLİĞİ ÖNELEYEN BESİNLER

Ø  Su
Ø  Ananas
Ø  Maydanoz
Ø  Yoğurt
Ø  Salatalık
Ø  Kiraz, Kiraz sapı
Ø  Yeşil çay
Ø  Tarçın
Ø  Yaban mersini
Ø  Nar
Ø  Biberiye

TATLI İSTEĞİNİ BASTIRAN SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Ø  Hurma + şekersiz fıstık ezmesi
Ø  Elma + tarçın
Ø  Muz + bitter çikolata
Ø  Kuru incir + ceviz
Ø  Muz + şekersiz fıstık ezmesi
Ø  Süt + bitter çikolata
Ø  Kuru kayısı + badem
Ø  Yoğurt + ananas + tarçın
Ø  Ev yapımı rafine şekersiz kek ve kurabiyeler + süt

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!